Mirosława Papierzyńska – Turek, Między tradycją a rzeczywistością. Państwo wobec prawosławia 1918-1939, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1989, str. 404-441

Rozdział VII
AKCJA NEOUNIJNA I KONTROWERSJE WOKÓŁ ROZUMIENIA POLSKIEJ RACJI STANU

W Kościele katolickim w Polsce międzywojennej, obok istniejących obrządków — łacińskiego, greckokatolickiego i ormiańskiego, pojawił się nowy obrządek zwany wschodniosłowiańskim, wschodniobizantyjskim, czasem wschodniokatolickim lub po prostu neounią1. Przy wprowadzaniu tego obrządku starły się na gruncie polskim dwie koncepcje akcji misyjnej wśród prawosławnych — koncepcja wynikająca z odwiecznego dążenia Kościoła katolickiego na Wschód, przejawiająca się w tworzeniu obrządków uwzględniających lokalne zwyczaje i narodowe odrębności oraz koncepcja katolicyzacji poprzez szerzenie obrządku łacińskiego, który tradycyjnie utożsamiano na kresach wschodnich z polskością.

Relacje z Konkursu Piosenki Ukraińskiej «З ПІДЛЯСЬКОЇ КРИНИЦІ» z poprzednich lat

Już za tydzień, 11 maja 2025 r. w Bielskim Domu Kultury odbędą się przesłuchania w ramach Konkursu Piosenki Ukraińskiej «З ПІДЛЯСЬКОЇ КРИНИЦІ» 2025.

W ramach przygotowań do występu, wszystkim uczestnikom tegorocznych zmagań proponujemy zapoznać się z relacjami z konkursu z ubiegłych lat. W programie internetowym „Ukraińskie Słowo” dostępnym na kanale YouTube Związku Ukraińców Podlasia, można wysłuchać m.in. uwag i opinii członków jury dotyczących prezentacji konkursowych z lat 2022 – 2024.

Tym, którzy nie zgłosili się do tegorocznej edycji konkursu, proponujemy po prostu powspominać ubiegłoroczne edycje «З ПІДЛЯСЬКОЇ КРИНИЦІ».

Jednocześnie zapraszamy do odwiedzania kanału Związku Ukraińców Podlasia na YouTube. Można tam nie tylko słuchać programów „Ukraińskie Słowo”, ale też oglądać archiwalne filmy z różnych przedsięwzięć  Związku Ukraińców Podlasia, występów zespołów ukraińskich itp.

Zapraszamy do subskrybowania i lajkowania:

www.youtube.com/@zwiazekukraincowpodlasia5269