Союз українців Підляшшя - Związek Ukraińców Podlasia

Przegląd Ukraiński

„Przegląd Ukraiński” to cykl informacyjno-publicystycznych programów mniejszości ukraińskiej, realizowanych w porozumieniu z organizacjami mniejszościowymi na Podlasiu i emitowanych w języku mniejszości w TVP3 Białystok.

Audycje telewizyjne w języku ukraińskim dla mieszkańców Północnego Podlasia pojawiły się w 1995 r. Początkowo był to program transmitowany z Warszawy w ramach Telewizyjnego Kuriera Kresowego. Od 1997 roku audycja zaczęła być nadawana w nowym ośrodku telewizyjnym w Białystoku w ramach cyklu dla mniejszości narodowych „Sami o sobie”.

Początkowo była to 14-minutowa audycja, nadawana co dwa tygodnie w języku ukraińskim o kulturze, historii, edukacji i życiu społecznym ludności ukraińskojęzycznej między Narwią a Bugiem, w jednym bloku z innymi programami mniejszości narodowych. Od kwietnia 1999 roku audycja zaczęła się pojawiać co tydzień i trwała 10 minut. W 2003 roku program został wyłączony z cyklu dla mniejszości narodowych i zadebiutował pod nazwą „Przegląd Ukraiński”. Teraz jest to 13-minutowa audycja, którą można oglądać w każdą niedzielę o 20:00, z powtórką w środę o 19:40. Jest ona dostępna w Internecie na stronie Telewizji Białystok:

https://bialystok.tvp.pl/679811/przeglad-ukrainski