Союз українців Підляшшя - Związek Ukraińców Podlasia

Zespół „Dwa Kolory” na XV Festynie Archeologicznym w Zbuczu

 

Związek Ukraińców Podlasia nie tylko jest organizatorem tak dużych imprez, jak „Na Iwana, na Kupała” w Dubiczach Cerkiewnych czy Festiwal Kultury Ukraińskiej „Podlaska Jesień”, ale też współorganizatorem wielu przedsięwzięć w województwie podlaskim oraz inicjatorem występów zespołów ukraińskich na imprezach odbywających się w regionie.

We wrześniu na zaproszenie Związku Ukraińców Podlasia na Podlasiu gościła grupa „Dwa Kolory” z Legionowa koło Warszawy. 5 września zespół wystąpił na XV Festynie Archeologicznym w Zbuczu.

W zespole „Dwa Kolory” śpiewają głównie Polacy, ale w repertuarze dominują piosenki ukraińskie, z którymi grupa już kilkakrotnie występowała na Konkursie Piosenki Ukraińskiej „Z Pidlaśkoji Krynyci”. Kierownikiem zespołu jest Petro Romaniv.

Oprócz zespołu „Dwa Kolory” na XV Festynie Archeologicznym w Zbuczu wystąpił zespół „Werwoczki” z Orli, prezentowały się również inne grupy z regionu. Były warsztaty i pokazy rzemiosł średniowiecznych, walki wojów, mistrzostwa w rzucie chomątem, ponadto na festynie można było zobaczyć różnych wystawców, między innymi malarzy, rzeźbiarzy, producentów miodu, sera, wyrobów tradycyjnych i innych.