Союз українців Підляшшя - Związek Ukraińców Podlasia

Wystawa malarstwa Svitłany Łozenko

Zapraszamy na wystawę malarstwa Svitłany Łozenko 21 lutego – 21 marca 2023, galeria Siemiatyckiego Ośrodka Kultury.

wernisaż 21 lutego, godz. 19.00

Svitłana Łozenko urodziła się w stolicy Ukrainy Kijowie. Pochodzi ze starego ukraińskiego rodu kozackiego, któremu niemalże 500 lat. Jej przodkowie byli patriotami Ukrainy i całe życie walczyli o jej niepodległość. Talent artystyczny Svitłana odziedziczyła po swoim ojcu Vałentynie. Od dzieciństwa pociągało ją malowanie, razem z ojcem całymi dniami przebywała w pracowni wypełnionej sztalugami i obrazami. W wieku 12 lat rozpoczęła naukę w szkole artystycznej. Jej prace już wtedy cieszyły się dużym zainteresowaniem i były wystawiane na dziecięcych wystawach i w kinoteatrach Kijowa. Pracowała w Kijowskim Studiu Filmów Popularnonaukowych jako artysta ilustrator filmów dziecięcych.

Pani Svitłana brała udział w produkcji wielu filmów rysunkowych dla dzieci oraz pracowała w licznych organizacjach jako malarz. Miała wiele wystaw swoich prac na Politechnice Kijowskiej. Współpracę z utalentowanym artystą i znanym rysownikiem Davydem Czerkaśkym wspomina jako najlepsze lata swojej twórczości.

Pani Svitłana jest też troskliwą mamą i babcią. Jej mąż – Mykoła – jest dla niej oporą i muzą. Razem z mężem wychowywała dzieci i wnuków w ukraińskim duchu patriotycznym. Mają troje dzieci: Mykołę, Olhę i Mariję, wraz z zięciem Valentynem stoją oni w pierwszych szeregach obrońców Ukrainy.

Po przybyciu do Polski rodzina pani Svitłany pokochała naród polski i państwo jak swoją ojczyznę. Są oni niezmiernie wdzięczni Polakom za dobro i gotowość do pomocy. W imieniu narodu ukraińskiego dziękują im oraz prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie.