3 maja 2025 r. w siedzibie Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia w Puchłach odbyło się spotkanie autorskie z Dmitrem Dydenką, czyli Adamem Tomaszukiem, autorem zbiorku poezji „ònde | tutaj – po-swòjomu | po polsku”.
Odbyło się ono pod hasłem „Melodyjność podlaskiej mowy”. Była do doskonała okazja, aby podyskutować o tzw. „języku podlaskim”, czyli o gwarach ukraińskich międzyrzecza Narwi i Bugu. Jak nazywać ten język? Czy tradycyjnie, jak nazywano na wsiach – „po swojomu”, „po naszomu”? A może mówić, że jest to „ruśka mowa”? Czy przyjąć coraz częściej używany w przestrzeni publicznej termin „podlaska mowa”? A może używać naukowego określenia gwara ukraińska? O tym dyskutowali uczestnicy spotkania.
A wszystko odbyło się w atmosferze poezji pisanej i „po swojomu”, i po polsku. Literackie tematy przeplatały się nie tylko z tematami językowymi, ale też z kwestiami związanymi ze świadomością narodową – „Chto my je?”.
Relacja ze spotkania – w programie „Dumka Ukraińska” w Radiu Białystok:
https://www.radio.bialystok.pl/dumka/index/id/249894
***************
Dmitro Dydennko to pseudonim literacki dra inż. Adama Tomaszuka – energoelektronika, pracownika Politechniki Białostockiej, w wolnych chwilach śpiewającego w zespole „Dobryna” z Białegostoku. Jego rodzina pochodzi z nadnarwiańskiej wsi Ciełuszki (po naszomu – Tełuszki).
„ònde | tutaj – po-swòjomu | po polsku” to debiutancki tomik, wydany pod pseudonimem Dmitro Dydenko. Zawiera on wiersze pisane gwarą ukraińską wsi Ciełuszki, a także tłumaczenia wierszy na język polski. Refleksje nad życiem, liryczne przemyślenia nad językiem przodków, inspiracja tradycją, zwłaszcza odchodzącym światem podlaskich wsi – wszystko to zostało przekazane gwarą, której autor nauczył się już jako dorosły człowiek.