Odbyło się „Święto Pieczonego Ziemniaka” w Dubiażynie

Można było posłuchać muzyki ukraińskiej, a także spróbować ziemniaków pieczonych w tzw. czyhunach na ogniu. W sobotę 5 października 2024 r. w Dubiażynie odbyło się „Święto Pieczonego Ziemniaka”.

Na placu przy świetlicy wystąpiły zespoły wykonujące muzykę ukraińską: działająca w nowej odsłonie „Dumka” z Bielska Podlaskiego, duet Ewelina i Eugeniusz Szeretucha, gospodarze święta, czyli „Rodyna” z Dubiażyna, „Łuna” z Parcewa, „Werwoczki” z Orli, „Ranok” z Bielska Podlaskiego oraz „Dobryna” z Białegostoku.

Koncert był połączony nie tylko z degustacją pieczonego ziemniaka, ale także z zabawą z zespołem „Standard”.

Relacji ze święta w Dubiażynie można posłuchać w programie „Dumka Ukraińska” w Radiu Białystok pod linkiem:

https://www.radio.bialystok.pl/dumka/index/id/243388

foto: Sławomir Sawczuk

Organizatorem wydarzenia był Związek Ukraińców Podlasia.

Zadanie realizowane dzięki dotacji Gminy Bielsk Podlaski, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przy wsparciu zespołu „Rodyna”.

Laureaci Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej za 2024 rok – Elżbieta Tomczuk

W niedzielę 6 października 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim odbyło się uroczyste wręczenie Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej za 2024 rok. Laureatką Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej za rok 2024 w kategorii „Twórczość artystyczna” jest Elżbieta Tomczuk.

Elżbieta Tomczuk – założycielka i wieloletni kierownik ukraińskich zespołów artystycznych na Podlasiu, nauczycielka języka ukraińskiego i muzyki, animatorka ukraińskiego życia kulturalnego w regionie. Jest założycielką i kierownikiem artystycznym Ukraińskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Ranok”, który stał się wizytówką kulturalną środowiska ukraińskiego Podlasia oraz miasta Bielsk Podlaski i jest laureatem wielu nagród i festiwali w Polsce i za granicą. Założony w 1995 r. pod opieką Związku Ukraińców Podlasia zespół, działający obecnie także przy Bielskim Domu Kultury, to ważna ukraińska instytucja kulturalna Podlasia, która od ponad ćwierćwiecza wychowuje dzieci i młodzież w duchu miłości i szacunku do ojczystej kultury – języka, pieśni i tańców przodków. E. Tomczuk prowadzi również od 1995 r. ukraiński zespół folklorystyczny „Rodyna” w Dubiażynie, a także ukraiński zespół dziecięcy „Soneczko”, działający w Przedszkolu nr 9 „Leśna Polana” w Bielsku Podlaskim.

W latach 1990-1995 śpiewała w jednym z najznakomitszych ukraińskich zespołów muzyki tradycyjnej „Horyna” w Instytucie Kultury w Równym.

Śpiewała również w ukraińskim podlaskim zespole wokalno-instrumentalnym „Jar”. Jest autorem lub redaktorem kilku publikacji: ,,Рогульки Підляшшя у записах Єлизавети Рижик” (Równe 1994), ,,Колядки. Підляшшя, Волинь, Полісся, Україна” (Bielsk Podlaski 2001), „Zaspiwajmo pisniu wesełeńku – ukraińskie pieśni z Podlasia” (Bielsk Podlaski 2001), autorką zapisów nutowych w książce „Котилася торба з високого горба. Дитячий фольклор з Підляшшя (Bielsk Podlaski 2011). Jest też autorką artykułów dotyczących folkloru i kultury muzycznej Podlasia (m. in. w tomie „Холмщина і Підляшшя. Історико-етнографічне дослідження”, Kijów 1997). Prowadziła również badania etnograficzne na Północnym Podlasiu. Przygotowała kilka płyt nagranych przez kierowane przez nią zespoły. Była kierownikiem artystycznym i organizatorem wielu festiwali kultury ukraińskiej i konkursów pieśni na Podlasiu, w tym Festiwali Kultury Ukraińskiej na Podlasiu „Podlaska Jesień”, największych artystycznych wydarzeń plenerowych regionu – festiwali „Na Iwana, na Kupała” w Dubiczach Cerkiewnych, Konkursów Piosenki Ukraińskiej „Z Podlaskiej Krynicy”, Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „Ukraińskie słowo”.

Pochodzi z położonej nieopodal Bielska Podlaskiego wsi Knorydy. Od najmłodszych lat wychowana w duchu pielęgnowania i poszanowania rodzimych tradycji, kultury, języka.

Jest absolwentką Instytutu Kultury w Równym (Ukraina), który był kuźnią znakomitych znawców ukraińskiego folkloru i tradycji muzycznych. Po zakończeniu studiów i wyjściu za mąż zamieszkała w Bielsku Podlaskim. Od 1995 r. jest nauczycielką języka ukraińskiego w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim oraz w Przedszkolu nr 9 „Leśna Polana” w Bielsku Podlaskim, uczy również muzyki.

Od kilku lat ponownie zamieszkała w Knorydach wraz mężem, córką i synem. Od trzydziestu lat jest jednym z liderów Związku Ukraińców Podlasia, od 1996 r. jest członkiem Rady Głównej ZUP, przez długi okres była członkiem Zarządu Głównego, w tym sekretarzem ZUP. Od 2017 r. jest również członkiem Komisji Rewizyjnej Podlaskiego Instytutu Naukowego.

Za działalność na niwie kulturalnej i edukacyjnej została wielokrotnie doceniona i odznaczona. Otrzymała m.in. Brązowy, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, liczne wyróżnienia i odznaki, w tym Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, Odznakę Honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”, czy też „Zasłużony działacz sztuk Ukrainy”.

Elżbieta Tomczuk jest jedną z kluczowych postaci ukraińskiego życia kulturalnego na Północnym Podlasiu. Posiada znakomity warsztat muzyczny, głęboką znajomość tradycji folklorystycznych i muzycznych Podlasia na tle ogólnoukraińskim. Od prawie trzydziestu lat kieruje ukraińskimi amatorskimi zespołami artystycznymi na Podlasiu i animuje ukraińskie życie kulturalne regionu. Wychowała wiele pokoleń dzieci i młodzieży w miłości do ojczystej kultury, języka, pieśni. Całe swoje życie zawodowe i społeczne poświęciła działaniom służącym zachowaniu, badaniu i rozwojowi kultury ukraińskiej Podlasia.

Celem Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej jest promocja języka i kultury ukraińskiej Podlasia poprzez uhonorowanie i nagrodzenie osób, które odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu, zachowywaniu, badaniu i rozwoju kultury i języka ukraińskiego Podlasia.

Zadanie publiczne „Podlaska Nagroda Naukowo-Literacka” jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

„Świętо Pieczonego Ziemniaka” w Dubiażynie

W sobotę 5 października 2024 r. w Dubiażynie odbędzie się koncert muzyki ukraińskiej połączony z zabawą w ramach „Święta Pieczonego Ziemniaka”.

Na placu przy świetlicy wystąpią zespoły wykonujące muzykę ukraińską. Zaprezentują się:

  • „Dumka” z Bielska Podlaskiego,
  • Ewelina i Eugeniusz Szeretucha,
  • „Rodyna” z Dubiażyna,
  • „Łuna” z Parcewa,
  • „Werwoczki” z Orli,
  • „Ranok” z Bielska Podlaskiego,
  • „Dobryna” z Białegostoku.

Początek o 15.00.

Koncert połączony jest z degustacją pieczonego ziemniaka oraz zabawą z zespołem „Standard”.

Organizatorem wydarzenia jest Związek Ukraińców Podlasia.

Zadanie realizowane dzięki dotacji Gminy Bielsk Podlaski, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przy wsparciu zespołu „Rodyna”.

 

Ukraińskie Słowo 03.10.2024.

Na kanale YouTube Związku Ukraińców Podlasia jest dostępna nowa audycja internetowa w języku ukraińskim „Ukraińskie Słowo”.

28 września 2024 r. w Czeremsze odbyła się kolejna edycja koncertu „Dżereła – Ukraińskie Tradycje i Transformacje”. Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury zaprezentowały się zespoły, w repertuarze których znajduje się podlaski folklor w tradycyjnych lub współczesnych aranżacjach. W programie wysłuchamy relacji z tego wydarzenia.

Zapraszamy do słuchania!

Zadanie „Audycje internetowe w języku ukraińskim „Ukraińskie Słowo”” jest realizowane przez Związek Ukraińców Podlasia dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Uroczyste wręczenie Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej za 2024 rok

W niedzielę 6 października 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim (ul. Kazimierzowska 14) odbędzie się uroczyste wręczenie Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej za 2024 rok. Początek o godz. 16 .00.

W programie uroczystości:

● Uroczyste ogłoszenie decyzji Kapituły o przyznaniu Nagrody za 2024 r.

● Wygłoszenie laudacji ku czci Laureatów Nagrody

● Wręczenie Nagród Laureatom

● Wystąpienia Laureatów

● Adresy gratulacyjne i wystąpienia oficjalnych gości

● Program muzyczny

Zapraszamy!

Wydarzenie na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/904572798226649

Laureatami Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej za 2024 rok zostali:

Kategoria „Twórczość artystyczna”: Elżbieta Tomczuk,

Kategoria „Działalność samorządowa”: dr Mikołaj Chrol.

O laureatach Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej za rok 2024 można przeczytać na stronie PIN:

https://www.pninstytut.org/pl/popularyzacja/nagroda/laureaci-2024

Celem Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej jest promocja języka i kultury ukraińskiej Podlasia poprzez uhonorowanie i nagrodzenie osób, które odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu, zachowywaniu, badaniu i rozwoju kultury i języka ukraińskiego Podlasia. Nagroda została ustanowiona w 2022 r. przez Podlaski Instytut Naukowy oraz Związek Ukraińców Podlasia. Została już przyznana dwukrotnie – w latach 2022 i 2023, łącznie nagrodzono nią 8 osób. W 2024 r. Podlaska Nagroda Naukowo-Literacka została przyznana po raz trzeci.

Organizator: Podlaski Instytut Naukowy, partner: Związek Ukraińców Podlasia.

Zadanie publiczne „Podlaska Nagroda Naukowo-Literacka” jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

Odbył się koncert „Dżereła” w Czeremsze

28 września 2024 r. w Czeremsze odbyła się kolejna edycja koncertu „Dżereła – Ukraińskie Tradycje i Transformacje”. Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury zaprezentowały się zespoły, w repertuarze których znajduje się podlaski folklor w tradycyjnych lub współczesnych aranżacjach.

Stałym elementem koncertu jest prezentacja podlaskiego obrzędu. W tym roku zespół „Hiłoczka” z Czeremchy przedstawił obrzęd wypiekania korowaja – tradycyjnego ciasta weselnego.

Na scenie wystąpili również: „Niezabudki” (Nurzec Stacja), „Rodyna” (Dubiażyn), Zespół śpiewaczy z Dobrowody i „Werwoczki” z Orli. Zaprezentowała się też taneczna grupa „Hiłoczki”.

   

Gwiazdą wieczoru był zespół „Horpyna” z Olsztyna.

„Dżereła – ukraińskie tradycje i transformacje” odbywają się w ramach zadania Związku Ukraińców Podlasia „Festiwale kultury i tradycji ukraińskich na Podlasiu” dzięki dotacji z budżetu państwa.

Już jutro – „Dżereła” w Czeremsze

Związek Ukraińców Podlasia oraz Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze zapraszają na:

Dżereła – Weselny Korowaj i tanci z Horpyną

Kiedy?

28 września 2024 (sobota) g. 17:00, Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze

W programie:

Koncert zespołów folklorystycznych

Pokaz obrzędu – Weselny Korowaj

Folkowe granie  – Horpyna

28 września w sobotę o 17:00 spotykamy się w Czeremsze na „Dżerełach”. Podczas festiwalowego koncertu zaprezentujemy dawne i te nowsze pieśni z regionu Podlasia i z Ukrainy. Przybliżymy także  podlaską obrzędowość. W tym roku tematem wiodącym będzie wypiekanie obrzędowego ciasta – korowaja.  A w weselną atmosferę wprowadzi nas skoczna muzyka klasyka ukraińskiego folk-rocku w Polsce – zespołu „Horpyna”.

„Dżereła – ukraińskie tradycje i transformacje” odbywają się w ramach zadania Związku Ukraińców Podlasia „Festiwale kultury i tradycji ukraińskich na Podlasiu” dzięki dotacji z budżetu państwa.

Link do wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/511644548127412

Ukraińskie Słowo 26.09.2024.

Na kanale YouTube Związku Ukraińców Podlasia jest dostępna nowa audycja internetowa w języku ukraińskim „Ukraińskie Słowo”.

W programie spotkamy się z badaczem gwar ukraińskich i białoruskich na Podlasiu dr. Kristianem Roncero, rodowitym Baskiem, pracującym na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Nie tylko bada on gwary na Podlasia, ale sam też posługuje się gwarą.

Zapraszamy do słuchania!

Zadanie „Audycje internetowe w języku ukraińskim „Ukraińskie Słowo”” jest realizowane przez Związek Ukraińców Podlasia dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ukraińskie Słowo 19.09.2024.

Na kanale YouTube Związku Ukraińców Podlasia jest dostępna nowa audycja internetowa w języku ukraińskim „Ukraińskie Słowo”.

W programie spotkamy się z Ludmiłą Wostrikową – śpiewaczką, pedagogiem, kierownikiem zespoły „Horyna” z Równego. Powiemy m.in. o warsztatach białego śpiewu i tradycyjnych tańców, które odbyły się w Czeremsze oraz o aktualnych projektach prowadzonych przez Ludmiłę w Równym.

Zapraszamy do słuchania!

Zadanie „Audycje internetowe w języku ukraińskim „Ukraińskie Słowo”” jest realizowane przez Związek Ukraińców Podlasia dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.