Rzemiosło i handel w Drohiczynie do końca XVIII wieku, Józef Maroszek

Józef Maroszek (Białystok)
Rzemiosło i handel w Drohiczynie do końca XVIII wieku

Kwartalnik Białostocczyzna 2/54/1999 Białystok 1999, str. 3-15

W 1875 r. podróżujący Bugiem Zygmunt Gloger dotarł do Drohiczyna. Wrażenia z tego miasta opublikował w 1903 r. w książce Dolinami rzek. Opisy podróży wzdłuż Niemna, Wisły, Bugu i Biebrzy. Pisał w niej: Drohiczyn nie miał swojego historyka, któryby dzieje jego wyczerpał i w żywym obrazie przedstawił… i dalej Podanie miejscowe, będące zwykłą baśnią ludową, do wszystkich naszych zamków przywiązaną powiada, że góra ta usypana była rękoma jeńców wojennych, że we wnętrzu swojem zawiera podziemie pełne skarbów, że podziemia te łączyły niegdyś zamek drohicki z klasztorem franciszkanów, w którego lochach miały znajdować się tajemne drzwi żelazne do tego przejścia na zamek. Gdy się słucha tych opowiadań prostaczków, a jednocześnie przypomni się ubóstwo naszego krajoznawczego piśmiennictwa, ogarnia nas przygnębiające uczucie pewnego wstydu, nie za prostaczków, którzy mają tę wyższość, że coś pamiętają i dzieciom swoim przekazują ale za wrzekomą inteligencję, która choć ma w ustach frazesy o tradycjach narodowych, sama o nich najmniej pamięta, nie zna dziejów i dzieciom swoim nie pokazuje ich znajomości.
O takim np. Drohiczynie i nadobnych stu miejscowościach, oprócz suchych …

RANOK wyjeżdża na festiwal do Włoch

19 maja 2025 r. Ukraiński Zespół Pieśni i Tańca RANOK wyjeżdża na festiwal artystyczny PESARO ART. INSPIRATIONS FESTIWAL, który odbędzie się w dniach 20-25 maja 2025 r. w Pesaro we Włoszech.

Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest Województwo Podlaskie. Wyjazd odbywa się również dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Bielsk Podlaski oraz Powiatu Bielskiego.

#Województwo Podlaskie

     

„Z Pidlaśkoji krynyci 2025”

11 maja 2025 r. w Bielskim Domu Kultury odbyły się przesłuchania Konkursu Piosenki Ukraińskiej „Z Pidlaśkoji krynyci”. Wzięło w nich udział ponad 80 jednostek wykonawczych – soliści, małe formy (duety, tria, kwartety) i zespoły. Na scenie rozbrzmiewał autentyczny folklor, folklor opracowany, piosenka współczesna itd.

W tym roku w konkursie wzięli udział wykonawcy z całego województwa podlaskiego, nie zabrakło również uczestników spoza regionu. Każdy z nich zaprezentował jedną piosenkę. Liczba wykonawców była imponująca, a konkurs trwał prawie siedem godzin.

Konkurs Piosenki Ukraińskiej „Z Pidlaśkoji krynyci” został zorganizowany przez Związek Ukraińców Podlasia w ramach projektu „Spotkania z podlaskim folklorem, tradycją i poezją ukraińską” dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji RP.

Protokół z posiedzenia jury pojawi się na naszej stronie internetowej w ciągu najbliższych 3 dni.

foto: Ludmiła Łabowicz