Niektóre ludowe nazwy odzieży na Podlasiu i Chełmszczyźnie

Badania dialektów i onomastyki na pograniczu polsko-wschodnio-słowiańskim, Białystok 1995
KAZIMIERA KARABOWICZ, Warszawa
NIEKTÓRE LUDOWE NAZWY ODZIEŻY NA PODLASIU I CHEŁMSZCZYŹNIE

W niniejszym artykule zajmuję się nazwami dawnego stroju ludowego, który występował na terenie Podlasia i Chełmszczyzny. Użyłam tutaj świadomie słowa „występował”, gdyż powoli zaczął on wychodzić z codziennego użytku ludności wiejskiej już po I wojnie światowej. Wtedy to tradycyjne, ręcznie wykonane ubiory zaczęły zastępować ubrania kupowane w pobliskich miasteczkach. Obecnie i strój ludowy i jego nazwa bezpowrotnie wyszły z codziennego użycia, a to co jeszcze leży w kufrach i skrzyniach lub zapisane jest w pamięci nielicznych osób, zniknie wraz z odejściem najstarszego pokolenia.
Nie ma dziś kompleksowych opracowań słownictwa gwarowego …

Казимера Карабович
НЕКОТОРЫЕ НАРОДНЫЕ НАЗВАНИЯ ОДЕЖДЫ В ГОВОРАХ
ПОДЛЯСЬЯ И ХОЛМЩИНЫ
Резюме
В статье обсуждаются названия древнего наряда, который был в употреблен» крестьян Подлясья и Холмщины. Характерными свойствами жителей выше названых земель, расположеных на восточных рубежах Польши являются, культурные этнические, религиозные и языковые отличия. Заселение этой территории различными в этническом и языковом отношениях группами людей отразилось на множестве названий некоторых видов одежды.
Предметом рассмотрения являются некоторые названия женской и мужской одежды, то есть такие, которые отличаются лексическими, словообразовательными и фонетическими качествами. Анализу подлежат названия юбки и характерной только для этого региона юбки тканной в цветные полосы, блузки, пиджака, жилетки, ремня, суконного пояса, лаптей, сделанных из липовой или березовой кори. На основании анализа этих материалов можно заметить, что некоторые лексемы распространены на всей территории иные группируются образуя малые острова. Другие появляются редко на небольшой территории Подлясья или Холмщины и выступают поодиночке.
Все названия были собраны путем полевых исследований и хранятся в картотеке Атласа восточнословянских говоров Белосточчины и Атласа восточнославянских говоров Побужья.

Jerzy Kuźmiuk, Nazwy niektórych grzybów w gwarach między Bugiem a Narwią na Białostocczyźnie

Badania dialektów i onomastyki na pograniczu polsko-wschodnio-słowiańskim Białystok 1995
JERZY KUŹMIUK Białystok
NAZWY NIEKTÓRYCH GRZYBÓW W GWARACH MIĘDZY BUGIEM A NARWIĄ NA BIAŁOSTOCCZYŹNIE
„Województwo białostockie jest wielojęzyczne, legitymujące się czterema językami słowiańskimi (polskim, białoruskim, białoruskim przejściowym do ukraińskiego, rosyjskim) i jednym z grupy bałtyckiej (litewskim)” – stwierdza A. Obrębska-Jabłońska1- Każdemu z wymienionych języków odpowiada określone skupisko ludności mówiącej zróżnicowanymi wewnętrznie odmianami gwarowymi …

O stosunku Gwar Brzesko-Pińskiego Polesia do gwar Podlasia, Badania dialektów i onomastyki na pograniczu polsko-wschodnio-słowiańskim Białystok 1995

Гаворкі Палесся i Падляшша
Fiodor Klimczuk

O STOSUNKU GWAR BRZESKO-PIŃSKIEGO POLESIA DO GWAR PODLASIA

Streszczenie
Wschodniosłowiańskie gwary Podlasia (terytorium woj. białostockiego i bialsko-podlaskiego) stanowią kontynuację gwar brzesko-pińskiego Polesia. Na terytorium Polesia największy obszar zajmują gwary brzesko-pińskie i zagorodskie.
Na Podlasiu typowe gwary zagorodskie zamykają się w granicach wyznaczonych przez następujące miejscowości: Witowo, Kleszczele, Niemirów, Janów Podlaski, na zachód od m. – Rokitno, Tuczna, Hanna, Włodawa. Na zachodzie graniczą z nimi gwary wschodniopodlaskie, które stanowią jedną z odmian peryferyjnych gwar zagorodskich. Ich granica przebiega następująco: Hajnówka, na północ od Czyż, na zachód od Orli, na wschód od Mielnika, na zachód od Konstantynowa, na północ i wschód od Białej Podlaskiej, na wschód od Łomazów i Parczewa. Na zachód i północny zachód od gwar wschodniopodlaskich rozprzestrzenione są gwary zachodniopodlaskie (rejon Bielska, Siemiatycz, Białej Podlaskiej, Parczewa)…

Badania dialektów i onomastyki na pograniczu polsko-wschodnio-słowiańskim Białystok 1995
ФЁДАР КЛІМЧУК
Мінск
АБ СУАДНОСШАХ ГАВОРАК БРЭСЦКА-ПШСКАГА ПАЛЕССЯ I ПАДЛЯШША
Усходнеславянскія гаворкі Падляшша (Беластоцкае і Бяла-Падляшскае ваяводствы РП) тэрытарыяльна з’яўляюцца працягам гаворак Заходняга Палесся. Таму натуральная актуальнасць даследавання суадносін гаворак абодвух рэгіёнаў.
Найбольш рэлевантныя асаблівасці, на падставе якіх праводзіцца групоўка гаворак Брэсцка-Пінскага Палесся, наступныя: рэфлексы пад…

Ukraińskie Słowo 03.04.2025.

Na kanale YouTube Związku Ukraińców Podlasia jest dostępna nowa audycja internetowa w języku ukraińskim „Ukraińskie Słowo”.

W programie udamy się na warsztaty pisanek oraz robienia kwiatów z bibuły w Dobrowodzie. W drugiej części programu powiemy o warsztatach robienia pisanek metodą decoupage dla dzieci, które uczą się języka ukraińskiego w Białymstoku. Warsztaty odbyły się w Ratuszu w Bielsku Podlaskim.

Zapraszamy do słuchania!

Zadanie „Audycje internetowe w języku ukraińskim „Ukraińskie Słowo”” jest realizowane przez Związek Ukraińców Podlasia dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.