Союз українців Підляшшя - Związek Ukraińców Podlasia

Odbyła się „Na Iwana, na Kupała”

W sobotę 15 lipca 2023 r. nad zalewem Bachmaty odbyła się największa impreza folklorystyczno-folkowa środowiska ukraińskiego Podlasia „Na Iwana, na Kupała”. W tym roku dopisała pogoda, dlatego też nie zabrakło chętnych do spędzenia tego dnia nad zalewem koło Dubicz Cerkiewnych.

Festiwal tradycyjnie rozpoczął kiermasz rękodzieła ludowego z udziałem wystawców z Polski i Ukrainy.

Następnie uczestnicy święta mogli zobaczyć malownicze przejście korowodu wykonawców w kierunku sceny, po którym odbył się koncert zespołów folklorystycznych, folkowych i estradowych z Polski i Ukrainy. Na scenie prezentowali się wykonawcy muzyki ukraińskiej, w tym zwycięzcy Konkursu Piosenki Ukraińskiej „Z Pidlaśkoji Krynyci”. Z Ukrainy wystąpił duet „Lisova Pisnya” z Równego.

Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru był zespół „Haydamaky” z Kijowa, który wystąpił przed kupalskim obrzędem.

Tradycyjnie rozpalono kupalskie ognisko i odbył się malowniczy obrzęd puszczania wianków w wykonaniu młodzieży z Podlasia. Jak co roku znaleźli się chętni do wyławiania wianków oraz odważni do skakania przez ogień. Prezentacji obrzędu towarzyszył pokaz fajerwerków.

Na zakończenie wieczoru wystąpili „Hoyraky” z Bielska Podlaskiego.

Przeczytać o festiwalu oraz obejrzeć zdjęcia można na stronie bielsk.eu pod linkiem:

https://bielsk.eu/hajnowka/43462-na-iwana-na-kupala-w-dubiczach-cerkiewnych-2023-tlumy-bawily-sie-do-poznej-nocy-foto-wideo

Zdjęcia z imprezy są również dostępne na stronie Facebook kawa photo:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100094503054230

Impreza odbyła się w ramach zadania „Festiwale kultury i tradycji ukraińskich na Podlasiu” dzięki dotacji z budżetu państwa. Jej organizatorem byli Związek Ukraińców Podlasia we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dubiczach Cerkiewnych.

Zadanie było współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego. Ponadto festiwal wsparli finansowo Urząd Gminy Dubicze Cerkiewne oraz Urząd Gminy Bielsk Podlaski.