PIOTR CETRA, Warszawa, O podwójnych nazwiskach chłopów z okolic Orli na Białostocczyźnie

Badania dialektów i onomastyki na pograniczu polsko-wschodnio-słowiańskim Białystok 1995
PIOTR CETRA, Warszawa
O PODWÓJNYCH NAZWISKACH CHŁOPÓW Z OKOLIC ORLI NA BIAŁOSTOCCZYŹNIE
Antroponimia Białostocczyzny nie jest dotychczas dostatecznie opracowana. Do tej pory ukazała się jedynie monografia B. Tichoniuka, (w pracy tej autor w oparciu o źródła historyczne omawia formy antroponimiczne oraz sposoby ich użycia do identyfikacji osób żyjących na pograniczu polsko-białoruskim w XVI wieku; dokonuje się w niej także szczegółowej analizy morfologiczno-syntaktycznej zebranego materiału imienniczego), a także kilka artykułów autorstwa Z. Abramowicz, L. Dacewicz, M. Kondratiuka, L. Kruk i innych osób .
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie na proces powstawania nazwisk podwójnych i ich funkcjonowanie wśród chłopów z okolic Orli (14 km na południowy-wschód od Bielska Podlaskiego). Proces osadnictwa na tym i innych terenach Białostocczyzny omawia w sposób szczegółowy J. Wiśniewski …

IRENA HUK, Warszawa, Nazwy osobowe w księgach metrykalnych parafii Kumów koło Chełma z drugiej połowy XVIII wieku

Badania dialektów i onomastyki na pograniczu polsko-wschodnio-słowiańskim, Białystok 1995, IRENA HUK, Warszawa
NAZWY OSOBOWE W KSIĘGACH METRYKALNYCH PARAFII KUMÓW KOŁO CHEŁMA Z DRUGIEJ POŁOWY XVIII WIEKU

Parafia Kumów położona jest na Chełmszczyźnie w odległości około 25 kilometrów na południowy wschód od Chełma. Jej początki sięgają późnego średniowiecza. W 1434 roku była erygowana przez biskupa chełmskiego Jana Biskupca jako parafia rzymskokatolicka i taką pozostała do dziś. Obejmowała bardzo rozległy obszar, była letnią siedzibą biskupów chełmskich, a potem lubelskich.
Materiał do niniejszego opracowania zaczerpnięty został z ksiąg metrykalnych Kumowa obejmujących okres 40 lat: od 1760 do 1800 roku (do parafii należało wówczas 17 wsi: Kumów, Żmudź, …